Školní šplh

Dne

Lukáš je pašák - Výkon jako hrom!!

Nedílnou součástí výuky TV na základní škole je šplh na tyči – 4,5m.

Ty tam jsou doby, kdy ve třídě byl jeden až dva žáci, kteří nevyšplhali, kdy pro většinu to nebyl žádný problém.

Dnes je situace jiná, děti nám zpohodlněly, nabraly na váze, ubylo síly a chuti aktivně sportovat. Tam, kde dříve vyšplhat 4,5m nebyl pro většinu dětí žádný problém, tam jsme dnes vděčni za každého žáka, který to dokáže. Čest všem těmto výjimkám!

Jsou však i milá překvapení. V tomto školním roce jsem se pokusil všem žákům, kteří nevyšplhají požadovaných 4,5m, nabídnout soutěž ve výdrži zavěšení se na tyči. Soutěž měla velký ohlas a kupodivu se jí chtěli zúčastnit i žáci, kteří šplh dobře zvládají.

A světe div se! V 5. A padl rekord, který jen těžko někdo překoná. Většina dětí vydržela na tyči, bez dotyku země, jednu až tři minuty. Na 2. místě skončil Petr Zelinka s velmi dobrým časem – 10 minut a 2 sekundy. To se však na tyči ještě stále držel Lukáš Gazdík.  Držel a držel, čas plynul, skončila vyučovací hodina, skončila přestávka, začala další vyučovací hodina s jinou třídou. Už to vypadalo, že budeme muset přinést žebřík, abychom ho sundali. Nakonec jsme se však dočkali.  26 minut a 22 sekund – obdivuhodný výkon!!!

Tento výkon směle snese srovnání s výkonem Martina Pohanky, který před mnoha lety v jednom zátahu (nahoru – dolu) dokázal vyšplhat 120 metrů, tj. vyšplhal pětimetrovou tyč 24x za sebou (2 valtické kostely).

Lukáši, gratuluji ti k vynikajícímu výkonu. Možná právě ty časem pokoříš i rekord Martina. Děkuji ti také, že jsi ostatním ukázal, jak se má bojovat.

Je jasné, že překonávání školních i jiných rekordů není běžnou záležitostí. Každý by však v sobě měl mít chuť překonat alespoň sám sebe.  

                                                                                                   Mgr. Michal Hyčka – učitel TV